Eating Paleo for less than $10.00 a day

A few of the biggesst sticking points I find with eating healthy are price and time to prep. Running a CrossFit gym, training for competition, building my brand, training my dog to compete and now having a boyfriend I’m finding time management becoming more and more important.

Part of eating healthy is figuring out getting the right foods & doing it quickly.  For a year and a half I weighed and measured every single thing I put into my mouth.  It took quite a bit of time to prepare my food for a full week, especially if I wanted any type of variety.  We’re talking 2-3 hours a week without variety and 3-4+ if I want variety.  Not too bad for a full week, but that doesn’t include the time it takes to shop for all the ingredients.  The whole process could take up to 6-7 hours.  Or……

I can run through Giant Eagle (a local grocery store), grab pre-prepared food that’s totally paleo, already cooked and get out the door in 15min with lunch and dinner ready to go.  And to top it all off, it can cost less than $10.00 for both meals.  SOLD!

Buying food already made saves me shopping and cooking time allowing me to spend more time on doing the things I actually want and need to do.  Spending the money is worth it up front because the freed up time I now have I get to spend bringing more money in the door!  WIN WIN!!!